Oszustwo na kod do płatności elektronicznych.

Jako #adwokat podaję dalej policyjne ostrzeżenie.

Wiele ciekawych informacji publikowanych jest na stronie www.policja.pl . Dziś ukazała się wiadomość wskazująca na to, że w ostatnich dniach policjanci z komisariatu w Kędzierzynie-Koźlu przyjęli dwa zawiadomienia o oszustwach dokonanych w związku z udostępnieniem kodu jednorazowego generowanego przez aplikację banku celem autoryzacji transakcji.

Oszuści włamali się na konta społecznościowe znajomych poszkodowanych i za pośrednictwem komunikatora poprosili znajomych o pożyczenie pieniędzy argumentując to tym, że są przy kasie w sklepie, a zapomnieli portfela. Jedynym ratunkiem ma być podanie przez oszukiwaną osobę kodu jednorazowego, który wyświetli aplikacja bankowa.

Oczywiście, przestępca nie jest w sklepie a przed bankomatem, z którego wypłaca środki z konta nieświadomej osoby udzielającej pomocy w dobrej wierze. W niektórych przypadkach oszuści posuwają się tak daleko, że proszą o drugi kod twierdząc, że pierwszy nie wszedł.

W ostatnich przypadkach zgłoszonych w Kędzierzynie-Koźlu oszukani stracili 2000 i 1000 złotych.

Oczywiście, każdy z nas ma w naturze to, by pomagać innym ludziom w razie potrzeby. W związku z tym ryzyko, że damy się wprowadzić w błąd i oszukać jest całkiem duże. Jestem przekonana, że z osobą, której pożyczki byśmy udzielili znamy się osobiście, więc widząc wiadomość z taką prośbą sprawdźmy telefonicznie sytuację. Nie udostępniajmy kodów na podstawie wiadomości w portalu społecznościowym.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Dodaj komentarz