Odpowiedź oszustów internetowych na antywirusy, to psychologia społeczna.

TVN 24 Biznes i Świat donosi, że po przeanalizowaniu blisko 400 tysięcy prób wyłudzenia danych wrażliwych okazało się, że statystycznie rzecz biorąc oszuści wykorzystują zaledwie 12 zwrotów, by wciągnąć ofiarę w krąg oszustwa pishingowego. Po polsku, chodzi o łowienie ofiar., które ujawnią poufne dane, albo otworzą dostęp do sfery swoich haseł dostępu do przestrzeni prywatnej.

Na czym polega problem?

Przestępcy internetowi wysyłają setki, tysiące wiadomości e-mail, które są przygotowane tak, by przypominać bezpośrednio korespondencję mailową z firmą zaufaną jaką jest bank lub nasz ubezpieczyciel, pracodawca, itp..

Zarówno tytuł, jak i treść e-maila sugeruje konieczność niezwłocznej reakcji. Któż bowiem nie zareaguje na informację o niedopłacie lub nadpłacie. Aby ułatwić rozwiązanie problemu, w wiadomości pojawia się link. Niby znany. Niby kojarzony.

Po fakcie okazuje się, że ten link zaprowadził na manowce. Bo tylko szata graficzna wiadomości była zbliżona do prawdziwej.

Większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale metody te bazują na zasadach psychologii społecznej, co oznacza, że stosowane są metody wywierania wpływu na ludzi celem osiągnięcia efektu w postaci automatycznej reakcji na otrzymaną informację e-mailową. Reakcji bez refleksji, bo przecież grafika wiadomości jest dowodem prawdziwości. Mniejsza o to, że treść jest wątpliwa.

Jedna z firm zajmujących się bezpieczeństwem sieciowym przeanalizowała blisko 400.000 e-maili zawierających próby ataku pishingowego. Z wyników analizy wynika, że jest zaledwie 12 sformułowań, które stanowią o sukcesie cyberprzestępców.

Cóż niebezpiecznego może pojawić się w korespondencji?

 1. Re: i tu rzekoma odpowiedź na mail z linkiem
 2. Pilne lub ważne
 3. Żądanie lub prośba
 4. Płatność lub przelew
 5. Status płatności
 6. Kontynuacja lub odpowiedź lub uzupełnienie (follow up)
 7. Cześć lub witaj
 8. Faktura lub należna płatność
 9. Zakup
 10. Dział płac
 11. Wydatki
 12. Jesteś dostępny?

Specjaliści zwracają uwagę na to, że kiedyś oszustwo internetowe polegało na zablokowaniu komputera i oczekiwaniu opłaty za zwolnienie blokady. Dziś nie chodzi o to, by zablokować komputer. Postawienie nowego systemu i odtworzenie danych to kwestia kilku godzin. Dziś chodzi o to, by dostać się do kodów dostępów do źródeł pieniędzy ofiar.

Jako #adwokat wielokrotnie powtarzam tezę o nadmiernym braku zaufania do wszystkiego, co otrzymujemy w mailach. Każdą wątpliwość rozstrzygamy nie przez kliknięcie linku w wiadomości, a wejście na stronę banku, czy innej instytucji i sprawdzenie, czy jest na niej podobny komunikat.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Dodaj komentarz