Od dzisiaj RODO działa już w pełni. Weszły w życie nowelizacje 162 przepisów.

Właśnie dziś, 4 maja w Polsce zaczną obowiązywać zmiany dostosowujące polskie prawo do pełnych wymagań unijnego rozporządzenia mówiącego o ochronie danych osobowych. Zmiany uchwalone w pakiecie 21 lutego 2019 dotyczą aż 162 aktów prawnych obowiązujących na terenie RP.

Obywatel powinien być zadowolony, bo zyska w zakresie ochrony jego danych, ale jednocześnie zwiększy się zakres gwarancji otrzymania jego danych. Dla przykładu każdy z nas będzie mógł poznać powody zainteresowania instytucji finansowych, a jednocześnie bez problemu i jakichkolwiek opłat uzyskać pierwszą informację o stanie zdrowia.

Zyskają pracownicy, albowiem w Kodeksie pracy znalazły się zapisy chroniące przed nadmiernym w kontekście wykonywanych przez nich obowiązków pracowniczych, zbieraniem informacji o pracowniku, a szczególnie przed nadmierną inwigilacją za pomocą monitoringu.

Zyskają też przedsiębiorcy, którzy nie muszą się już obawiać wymuszeń i oszustw na RODO. Każde działanie mające charakter oferowania zbędnej usługi będzie źle widziane, a nawet traktowane jako groźba bezprawna.

    #BeataNOwakowska

#AdwokatGdańsk

Dodaj komentarz