Jedziesz na zagraniczne wakacje? Czy masz ważną kartę EKUZ? Bez niej nie będziesz mieć prawa do świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego popularnie zwana kartą EKUZ służy do potwierdzenia prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie innego państwa UE, które to świadczenia zostaną opłacone przez NFZ pod warunkiem udania się do jednostki, która działa w systemie opieki zdrowotnej o charakterze publicznym w państwie, w którym przebywamy. Wszelkie procedury medyczne zrealizowane w prywatnych jednostkach służby zdrowia nie podlegają takiemu finansowaniu przez NFZ.

Z ciekawości zadałam pytanie znajomym, którzy wyjeżdżają poza granice o to, czy mają aktualną kartę. Okazało się, że większość była przekonana, że karta jest wydawana bezterminowo. Zaledwie kilku odpowiedziało, że nie wie, choć kojarzą jej terminowość.

Pamiętaj, że w okresie wzmożonych wyjazdów okres oczekiwania na kartę może ulec wydłużeniu. Wystąp o jej wydanie lub wydanie na nowy okres odpowiednio wcześnie.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Dodaj komentarz