Policja ostrzega

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzegło przed nową kampanią przestępców internetowych, która wiąże się z rozsyłaniem spreparowanych maili, które stworzono, by skłonić odbiorcę do pobrania niebezpiecznego oprogramowania.

Wskazane wiadomości e-mail rozsyłane są z serwerów ulokowanych daleko za granicą kraju, co pozwala na rozsyłanie wiadomości z dowolnie spreparowanego adresu, który ma to do siebie, że powstał na bazie wzorcowego adresu, a sama treść strony też jest bardzo podobna.

Dla zwiększenia wiarygodności korespondencji odpowiednio preparowane są tytuły wiadomości. Najczęśćiej dotyczą potwierdzenia jakiejś transakcji, a także powiadomienie o zapłacie lub potwierdzenie płątności.

Wiele osób działa automatycznie i od razu sprawdza zawartość załącznika. Po fakcie okazuje się, że załącznik był niebezpieczny, że był to program pozwalający na przykład na przechwytywanie danych identyfikujących użytkownika bamkowości sieciowej.

Policjanci radzą, by nie otwierać załączników do maili z nieznanych źródeł. Ich zdaniem nie warto też otwierać odnośników znajdujących się w treści wiadomości z nieznanych źródeł.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Dodaj komentarz