Zatrzymanie na poboczu autostrady w czasie burzy. Ile kosztuje?

Aura pokazuje co potrafi. Nad Polską przetacza się fala burz. Wielu kierowców zaskoczą na drodze szybkiego ruchu lub autostradzie. Niektórzy z nich nie wytrzymają presji strug wody i ograniczonej niemal do zera widoczności i zdecydują się na zjazd na pobocze celem przeczekania.

Jako #adwokat radzę wytrzymać do najbliższego postoju, bo za zatrzymanie policjanci mogą nałożyć za zatrzymanie lub postój pojazdu bez uzasadnienia w postaci awarii na autostradzie lub drodze ekspresowej w innych miejscach niż wyznaczone w tym celu może aż 300 zł mandatu oraz 1 pkt karny . Dotyczy to między innymi zatrzymania pod wiaduktami.

Nie dawaj policjantom powodów do nałożenia grzywny. Pamiętaj, że zatrzymanie pojazdu na autostradzie dopuszczalne jest wyłącznie w razie awarii.
Deszcz nie jest wystarczającym argumentem.

W warunkach ograniczonej widzialności zachowanie takie stanowi poważne zagrożenie, które grozi masowym karambolem. Jeżeli naruszenie zakazu jest szczególnie drastyczne, policjant może uznać je za spowodowanie poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł. Może też skierować sprawę na drogę postępowania sądowego, które może zakończyć się grzywną w wysokości 5000 zł.

Dodaj komentarz