Sezon na mandaty za postój auta z działającym silnikiem rozpoczęty

Właśnie dziś otrzymałam pierwszy telefon z pytaniem o to, czy można się sprzeciwić mandatowi za to, że w trakcie skrobania szyb ze szronu pozostawiło się pojazd z włączonym silnikiem.

Moja odpowiedź jest prosta. Zgodnie z treścią przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym zabronione jest używanie pojazdu w sposób, który powoduje uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin lub zbyt wysokim poziomem hałasu, a także samo pozostawianie pracującego silnika w trakcie postoju na obszarze zabudowanym.

Mogę też dodać, że pytający ma szczęście, że interweniujący policjant nie doliczył kolejnego przewinienia polegającego na opuszczeniu pojazdu w trakcie, gdy był włączony silnik.

Sama mam samochód współczesny i z instrukcji wiem, że producent twierdzi, że nie są potrzebne procesy rozgrzewania, a silnik sam sobie radzi z kontrolą poziomu podawanego paliwa, obrotami. Do jazdy można przystąpić bezpośrednio po starcie jednostki napędowej. Dodatkowo wiem, że współczesne samochody są dobrze izolowane, więc uruchomienie klimatyzacji daje szybki komfort cieplny. Wiem też, że w zimie powietrze nader często jest ciemne od spalin i śmierdzi. Zróbmy to jeżeli nie dla siebie, to dla innnych.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Dodaj komentarz