Do drzwi puka człowiek podający się za rachmistrza spisowego – na dziś to oszust.

Od wczoraj pracę rozpoczęli rachmistrze spisowi. Nie będą jednak owiedzać nas w domach, bo jest to nadal zawieszone do odwołania, a wyłącznie dzwonić z numeru 22 828 88 88.

Tożsamość osoby podającej się za rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej prowadzonej przez Główny Urząd Statystyczny, pod numerem 22 279 99 99, a także za pomocą aplikacji dostępnej na stronie

 https://rachmistrz.stat.gov.pl/

Choć tego obecnie nie zobaczymy, to każdy rachmistrz powinien legitymować się identyfikatorem wydanym przez Wojewódzkie Biuro Spisowe. Identyfikator zawiera imię i nazwisko,  numer rachmistrza, godło, a także skróconą informację o przetwarzaniu danych osobowych.

Z uwagi na obowiązujące ograniczenia pandemiczne, Generalny Komisarz Spisowy podjął decyzję o wstrzymaniu bezpośredniej pracy rachmistrzów w terenie, więc każdy przypadek należy dziś zgłaszać policjantom.

Warto wiedzieć, że jeżeli zrealizowaliśmy już obowiązek spisowy, to nikt nie będzie dzwonić, więc również takie próby kontaktu należy zgłaszać policjantom.

Jako #adwokat namawiam osoby, które zamierzają udzielić odpowiedzi na pytania telefonicznie, by wcześniej poznały pytania spisowe wchodząc na stronę www.spis.gov.pl.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Dodaj komentarz