Nie zdziw się, gdy do drzwi zapuka urzędnik z decyzją podatkową.

Biorąc pod uwagę podwyżkę cen przesyłek pocztowych wiele gmin zdecydowało się na doręczanie decyzji podatkowych za pośrednictwem urzędników. Powszechnie przyjmuje się, że jest to rozwiązanie tańsze i skuteczniejsze.

W Gdańsku rozpoczyna się to od soboty, 8 stycznia. W innych gminach może to być inaczej zorganizowane.

Jako #adwokat informuję, że zgodnie z przepisami Ordynacji Podatkowej korespondencja od organu podatkowego, którym w tym przypadku jest gmina może być doręczana podatnikom bądź przez operatora pocztowego, bądź przez pracowników organu podatkowego (urzędu gminy).

Mimo, że rozwiązanie wydaje się być bardzo praktyczne, jako #adwokat muszę zwrócić uwagę na to, że powstaje wiele wątpliwości.

Chodzi o to, że wiele wspólnot ma domofony i na dobrą sprawę, niewiarygodne osoby powinny być odsyłane spod drzwi. Nie należy bowiem ryzykować wpuszczenia na klatkę schodową osoby, która w rzeczywistości może okazać się złodziejem lub oszustem.

Zwracajmy uwagę osobom starszym na to, że pod pracowników urzędu mogą podszywać się dobrze przygotowani oszuści, którzy sprytnie przygotowaną legendą omamią seniorów i okradną ich z ostatnich pieniędzy na dożycie.

Pamiętajcie, że nawet osoba młoda, która nie widziała wzorca identyfikatora urzędnika może dać się nabrać oszustowi. W zasadzie, każdy wzór identyfikatora może być przyjęty za prawidłowy, gdy nie wiemy jaki jest właściwy.

Nie wpuszczajmy takich osób do domu. Odbierajmy decyzję w drzwiach bez oddawania dowodu osobistego do weryfikacji polegającej na jakimkolwiek skanowaniu lub robieniu zdjęć.

O każdej wątpliwości informujmy organy gminy i policję.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Dodaj komentarz