Blog

Policjanci ostrzegają przed kieszonkowcami wmieszanymi w tłum gromadzący się przy okazji dzisiejszych misteriów.

W wielu miejscach odbywają się tradycyjne inscenizacje misteriów związanych z tradycją wielkanocną. Zawsze jest to wielkie zgromadzenie ludzi, zawsze w tłum mogą wmieszać się osoby o niezbyt czystych intencjach.

Osoby te wykorzystując zgromadzenie, ciągłe potrącanie się, przepychanie mogą starać się dotrzeć do zawartości naszych torebek, portfeli. W tłumie nie jest to aż tak trudne, bo jesteśmy znieczuleni na dotyk.

Policjanci ostrzegają przed tym zagrożeniem i radzą, by portfel nosić w wewnętrznej kieszeni na piersi, a torebkę z przodu ciała, a także, by nigdy nie pokazywać całej gotówki, którą dysponujemy.

Jako #adwokat broniący również osoby poszkodowane w kradzieżach kieszonkowych zwracam uwagę na to, że obecnie złodziejom nie zawsze chodzi o nasze marne grosze, ale o dowód osobisty, na który zaciągną zobowiązania grubo przekraczające zawartość portfela.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Zero litości! Zero tolerancji! Tak zapowiadają się najbliższe dni na drogach. Policja rozpoczyna akcję Wielkanoc.

Nadchodzi czas intensywnych przejazdów związanych ze świętami. Jutro wielu z nas będzie myślało o tym, by jak najszybciej skończyć pracę i ruszyć w drogę.

Od rana na drogach pracować będzie zwiększona ilość policjantów. Będzie to efekt rozpoczętej akcji Wielkanoc. Choć policjanci staną w miejscach, w których zwykle tworzą się korki, to jednak całkiem sporo funkcjonariuszy będzie pełnić służbę mobilną patrolując drogi by eliminować osoby nadużywające prędkości i akceptujących ryzykowne zachowania w swoim wykonaniu.

Oczywiście, szkoda pieniędzy na mandaty, ale najważniejsze jest życie. Chodzi o to, by po świętach moje wpisy miały nie mniejszą liczbę czytelników. Jedźcie tak, by wrócić.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Policjanci powinni dawać przykład. Pozytywny. Pod komendą w Gdyni chyba go zabrakło.

Uczestniczyłam wczoraj w czynnościach w Komendzie Miejskiej Policji w Gdyni. Jak zwykle był problem z miejscami postojowymi, ale sobie poradziłam.

Kiedy dochodziłam do budynku komendy zobaczyłam coś bardzo złego. Wszystkie miejsca oznaczone “dla pojazdów służbowych” były zajęte przez samochody nie będące oznakowanymi pojazdami policyjnymi, a więc domyślam się, że były to wozy używane przez służby operacyjne. Bardzo źle, że ostentacyjnie pokazuje się, których aut się obawiać, bo w razie jakiegoś skoku na bank przestępcy będą mogli zidentyfikować tajniaków.

Jeżeli jednak się mylę i były to pojazdy funkcjonariuszy, którzy dali sobie przyzwolenie na łamanie prawa, to również źle. Funkcjonariusze powinni dawać przykład przestrzegania prawa, a więc i znaków drogowych. Oficer dyżurny monitorując sytuację wokół jednostki powinien wezwać patrol drogówki i lawetę do odholowania aut na policyjny parking. Nie rozumiem dlaczego zaniechał interwencji.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Firma CL Singapore, która wprowadza na rynek nową kryptowalutę DasCoin oferuje tylko obietnice. UOKiK ostrzega.

Kolejne ostrzeżenie konsumenckie wydane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tym razem chodzi o zamorską firmę CL Singapore, która od pewnego czasu rozpoczęła budowę sieci sprzedaży pod nazwą NetLeaders. Firma z SIngapuru wprowadza na rynki kryptowalutę o nazwie DasCoin.

Spółka proponuje potencjalnym klientom licencje na swoje usługi lub na kryptowalutę. Jak poinformował UOKiK, większość produktów oferowanych na zasadzie sprzedaży licencji nie istnieje.

Pamiętaj, że dobrą zasadą jest omijanie niesprawdzonych interesów szerokim łukiem. Brak możliwości weryfikacji przedsiębiorcy znacząco powinien zwiększyć naszą nieufność wobec oferowanego gwałtownego zysku.

Wejdź na stronę UOKiK i zapoznaj się z komunikatem.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Na “kontrolę skarbową”. Metoda na zmuszenie do kliknięcia niebezpiecznych plików.

Po raz pierwszy zdarzyło mi się otrzymać maila sugerującego, że mam do czynienia z administracją skarbową, która ma zamiar przeprowadzić kontrolę. Oczywiście mail napisany jest tak, że budzi od początku wątpliwości, ale trzeba powiedzieć, że w przerażeniu, wiele osób może zareagować panicznie i kliknąć niebezpieczny załącznik do wiadomości, w którym może być ukryte oprogramowanie, które doprowadzi do przejęcia kontroli nad naszym komputerem, a w konsekwencji nad naszą tożsamością.

Nigdy nie klikaj czegoś, co budzi najmniejsze nawet podejrzenia. Jeżeli wiadomość rzeczywiście jest ważna i istotna, to na pewno nadawca wiadomości skontaktuje się raz jeszcze i przekaże jej treść w sposób nie budzący wątpliwości.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – policjanci zabiorą sie za pieszych już jutro.

Już jutro, 15 kwietnia policjanci z sekcji ruchu drogowego dobiorą się do pieszych i rowerzystów. Celem akcji prewencyjnej jest oczywiście poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach. Równolegle funkcjonariusze będą starali się uświadomić pieszym, że oni ponoszą nie mniejszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drogach, jak kierowcy. Sami generują sytuacaje, w których może dojść do wypadku.

Funkcjonariusze, jak zwykle skupią się na wykroczeniach kierowców wobec osób niechronionych, a więc pieszych i rowerzystów. Ja jednak twierdzę, bo widzę to jako kierowca, że piesi i rowerzyści poepełniają masę wykrczeń w ruchu drogowym. Chodzi szczególnie o nagłe wtargnięcie na jezdnię w miejscu niedozwolonym lub na tak zwanym “czerwonym swietle”.

Tylko w tym tygodniu kamera zamontowana w moim aucie zarejestrowała tyle wykrozczeń niechronionych uczestników ruchu, że wystarczyłoby na codzienne publikowanie policyjnych ostrzeżeń.

Jako kierowca, ale i jako #Adwokat namawiam gorąco do stosowania się do zasad poruszania się rowerem po drogach publicznych.

Beata NowaKOWSKa

ADWOKATGDAŃSK

Seria zdarzeń na przejazdach kolejowych każe zwrócić uwagę na to, że lepiej zniszczyć zapory niż życie pasażerów.

Każdy z kierowców musi wykupić ubezpieczenie OC. Dzięki temu ubezpieczeniu unikamy przykrych konsekwencji związanych z koniecznością opłacenia kosztów likwidacji szkód zdarzenia, które spowodowaliśmy.

Jednym z dobrych przykładów słusznego wykorzystania ubezpieczenia OC jest sytuacja, w której z racji zablokowania nas na przejeździe kolejowym, co widzieliśmy w ostatnich tygodniach kilka razy, lepiej przełamać pojazdem zaporę, która obecnie jest plastikowa, a nie jak kiedyś żelazna, niż zastanawiać się nad tym, czy uda się ustawić pojazd równolegle do nadjeżdżającego pociągu. Pieniądze, które trzeba przeznaczyć na naprawę zapory są na pewno mniejsze niż odszkodowanie za czyjeś życie stracone zupełnie niepotrzebnie.

Dodatkowo, jako #adwokat chcę przypomnieć, że podobnie do skrzyżowania, na przejazd wjeżdżamy, gdy widzimy, że możemy zjechać. Żadne hałasy, krzyki z tyłu nie mogą nas zmusić do wjazdu na przejazd, gdy nie czujemy się pewni.

Chcę też zwrócić uwagę na to, że na wewnętrznej stronie Krzyża Św. Andrzeja i szlabanu znajduje się nalepka wskazująca numer przejazdu, a także numer telefonu, który związany jest z obsługą tego punktu na trasie kolejowej. Warto pamiętać, że odpowiednio wczesna informacja pozwoli pobliskim nastawniom lub służbom kontroli ruchu kolejowego na zatrzymanie pociągu. Być może przed miejscem zdarzenia na przejeździe kolejowym.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Kieszonkowcy nie mają świąt! Ważne w przededniu handlowej niedzieli.

Nie daj się zrobić w jajo – to dobre hasło na przedświąteczny szał zakupów.

Nie ma co ukrywać. Jeżeli nie dziś po południu, to na pewno jutro od rana ruszy przedświąteczny szał zakupów. Oznacza to, że do pracy przystąpią nie tylko powiększone rzesze handlowców, ale również kieszonkowcy, którzy wykorzystując tłok w marketach, będą chcieli zapewnić sobie bogatego zająca. Oczywiście kosztem nieuważnych kupujących.

Policjanci radzą, by miejscach, w których płacimy trzymać torebkę lub plecak przed sobą i mieć niegdy nie odkładajmy portfela na bok, nawet jeżeli stoimy obok kasy. Dla złodzieja wystarczy chwila zamieszania.

Jeżeli na zakupy zabieramy większą sumę pieniędzy, nie powinniśmy trzymć jej w jednym miejscu. Rozdzielenie jej na mniejsze kwoty i trzymanie w różnych kieszeniach zmniejsza ryzyko poważnej straty finansowej. Nigdy nie pokazujmy gotówki, którą dysponujemy. Wyciągajmy banknoty z głębi portfela nawet, jeżeli irytuje to kolejkę.

O tym, by numeru PIN nie zapisywać na karcie płatniczej, ani na karteczce włożonej do portfela raczej nie trzeba już przypominać.

Inne priorytety złodziejskie niż kiedyś! Chroń dowód, chroń klucze do auta! Chroń telefon z kontaktami!

Jako #adwokat chcę zwrócić uwagę na fakt, że w obecnych czasach często nie chodzi o portfel z niewielką kwotą, a o dowód osobisty. Warto też pamiętać, że przejście po parkingu pozwoli złodziejowi zidentyfikować pojazd, którego kluczyki ukradł w markecie.
Podobnie rze ma się z kluczami do mieszkania, które nie mogą znajdować się w sąsiedztwie dokumentów podających adres, albowiem po powrocie z zakupów możemy stwierdzić, że ktoś ograbił nasze mieszkanie.

Zachowaj czujność!

Zawsze zwracajmy uwagę na tak zwany „sztuczny tłok” i nienaturalne zamieszanie w markecie, autobusie czy każdym innym miejscu.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Spór o wynagrodzenie z krowami w tle. Kolejny profesjonalny rysunek satyryczny, który pokazała szkoła #ŚlepymOkiemTemidy.

Nie ma tak, by życiu politycznym stało się coś ważnego, a w sieci nie pojawił się żartobliwy komentarz ze szkoły ŚlepymOkiemTemidy.
Autor rysunków w perfekcyjny sposób pokazuje nielogiczność projektów politycznych. Nie naśmiewa się, nie hejtuje. Każe po prostu myśleć o nich logicznie i odnosić je do normalnych standardów państwa prawa.
Polityczne przekupstwo wyborców metodą na krowę nie uszło jego uwagi.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Przedsiębiorcy mają chwilę spokoju. Pomysłodawcy “Krajowego Rejestru Sądownego” zatrzymani.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku ogłosiła, że w ramach śledztwa w sprawie oszustwa polegającego na oferowaniu płatnego wpisu do rejestru naśladującego Krajowy Rejestr Sądowy, ale nie mających tej samej wartości w prowadzonej działalności gospodarczej ze względu na to, że są to rejestry prywatne, a nie rejestr państwowy. W związku z działaniem pomysłodawców katalogu firm pod nazwą “Krajowy Rejestr Sądowny” przedsiębiorcy dokonywali zakupu wpisów do rejestru ponosząc nieuzasadnione koszty podczas, gdy nie było to działanie organów państwa. Za dokonanie wpisu przedsiębiorcy, którzy otrzymywali spreparowane wezwania wzorowane na korespondencji urzędowej, płacili od 350 do 484 złotych.

Wszystkim zatrzymanym przedstawione zostały zarzuty oszustwa w okresie od lipca 2016 do końca stycznia 2019, na kwotę ponad 51 tysięcy złotych oraz usiłowania oszustwa na kwotę ponad 53 tysiący złotych, na szkodę 238 podmiotów gospodarczych z całego kraju. W kolejce czeka kolejnych 700 przedstawicieli oszukanych podmiotów. Łączna kwota strat może sięgnąć około 250000 zł.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk