Główny Inspektor Sanitarny poinformował o tym, że w przeciągu ostatnich kilku miesięcy na terenie Polski zaobserwowano gwałtowny wzrost liczby przypadków identyfikacji niebezpiecznej substancji o nazwie MDMB-4en-PINACA (3,3-dimetylo-2-(1-(pent-4-en-1-ylo)-1H-indazolo-3-karboksyamido)butanian metylu), syntetycznego kannabinoidu (kannabinomimetyku).
GIS informuje, że to kontrolowana polskim prawem substancja, która znajduje się w wykazie załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 406 i 518) i zaliczona została do grupy III-NPS, a więc nowych substancji psychoaktywnych.
Substancja ma wysoką moc, więc może generować bardzo wysokie ryzyko poważnych zatruć, które w wielu przypadkach mogą być śmiertelne.
Narkotyk ten sprzedawany jest w postaci mieszanek do palenia, proszków, papierków nasączonych substancją, a także liquidów do e-papierosa.
Osoba, która spożyła narkotyk może doświadczyć:
halucynacji, paranoji, psychozy,
agresywnego i gwałtownego zachowania,
splątania, strachu, niepokoju,
zniekształconego postrzegania czasu,
nudności i wymiotów,
letargu lub zaburzenia motoryki,
zaczerwienienia spojówek oczu,
objawów sercowo-naczyniowych (takich jak nadciśnienie, tachykardia, bradykardia, ból w klatce piersiowej, zawał mięśnia sercowego i udar).
Główny Inspektor Sanitarny przestrzega przed niebezpieczeństwem związanym z użyciem tego nowego narkotyku lub popularnie mówiąc „dopalacza”.
Zgodnie z treścią ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii za wprowadzanie do obrotu, przetwarzanie, posiadanie, przywóz i wywóz nowych substancji psychoaktywnych grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.