mObywatel. Czy wiesz o co chodzi? Tożsamość potwierdzisz również smartfonem.

Czego, jak czego nie da się powiedzieć o obecnym rządzie, ale postęp informatyczny w zakresie korzystania z obywatelskich ułatwień jest wyraźnie odczuwalny.

Od dziś, gdy chcesz odebrać przesyłkę poleconą na poczcie, nie musisz nosić ze sobą dowodu. Wystarczy, że w smartfonie zainstalujesz aplikację mObywatel, która pozwoli na sprawdzenie tożsamości dowolnej osoby.

Co ważne, przydatność aplikacji nie ogranicza się do odbierania przesyłek pocztowych. Dzięki niej możesz również potwierdzić swą tożsamość w miejscu podpisywania umowy, punkcie usługowym, wypożyczalni rowerów, a także w sytuacjach życiowych takich jak stłuczka i konieczne jest potwierdzenie tożsamości do protokołu szkody.

Zapamiętaj!

mObywatel jest bezpłatną aplikacją rządową, a nie od komercyjnej firmy. Wszelkie wiadomości oferujące dostęp do aplikacji poza źródłami z wyróżnikiem gov.pl uznać należy za próbę oszustwa, a jako #adwokat jestem przekonana, że w wielu miejscach trwają już prace nad klonowaniem strony aplikacji i rozważanie prób wykorzystania jej do niekoniecznie czystych celów.

mTożsamość wykorzystuje rejewtry państwowe PESEL i Rejestr Dowodów Osobistych, by skorzystać z aktualnych danych dotyczących tożsamości.

Co ważne, można podać ograniczoną ilość informacji o sobie.

Warto wiedzieć, że istnieje aplikacja mWeryfikator, w którą sukcesywanie powinny wyposażać się punkty oczekujące potwierdzenia tożsamości. Tej aplikacji możemy udostępnić wyłącznie nasze imiona i nazwisko, a także zdjęcie wykonane w niskiej rozdzielczości. Resztę danych potwierdzi system bez ich ujawniania i przede wszystkim bez konieczności skanowania, kopiowania, fotografowania dowodu osobistego. Co ważne, aplikacja pozwala na weryfikację, ale nie pozwala na zapisanie wrażliwych danych.

Oczywiście należy pamiętać, że w określonych przypadkach jedynym potwierdzeniem naszej tożsamości jest dowód osobisty lub paszport. Nie mniej, jako #adwokat mam nadzieję, że ilość punktów wyposażonych w mWeryfikator będzie wzrastać lawinowo.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Dodaj komentarz