Blog

Wakacyjne porwania dzieci. #Niebajka o porwaniu

Policjanci z Wrocławia mysląc o zbliżających się wakacjach zwracają uwagę na to, że okres, gdy dzieci częściej przebywają na podwórku jest jednocześnie okresem, w którym dochodzi do porwań dzieci. Najczęściej są to, u nas, porwania rodzicielskie, ale oczywiście mogą zdarzyć się również porwania dla okupu.

Policjanci przygotowali film, w którym pokazują jak dziecko powinno się zachować. https://policja.pl/dokumenty/zalaczniki/1/1-366172.mp4

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. A może dzień dobrego sąsiada.

Jako #adwokat, ale i właściciel nieruchomości twierdzę, że żaden popularny monitoring i zakupiona interwencja agencji ochrony w przypadku alarmu, nie są w stanie zastąpić dobrego sąsiada, który wyjdzie przed dom widząc kogoś kręcącego się koło naszego domu pod naszą nieobecność.

Ludzka reakcja jest postrzegana przez włamywaczy jako bardziej niebezpieczna niż kamery.

Żyj dobrze z sąsiadem i wymieniajcie się “świadczeniami ochroniarskimi”.

Rad udzielam w związku z obchodzeniem dziś Dnia Przeciwdziałania Włamaniom.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

W piątek pracuję w Łodzi, spotkania planujcie na jutro i czwartek.

Przypominam, że w najbliższy piątek muszę być w sądzie w Łodzi, więc osoby zainteresowane osobistą poradą prawną powinny umówić spotkanie na jutro lub pojutrze.

Osoby, które potrzebują tylko porady prawnej zapraszam do kontaktu, bo jak zwykle w czasie mojej nieobcecności dbam o zapewnienie profesjonalnego zastępstwa.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Dzisiejszy mecz nie zwalnia kierowców z myślenia. Piłeś z kolegami, nie wracasz autem.

Piłkarzom życzę szczęścia, kibicom emocji, ale jednocześnie proszę kierujących, by wracali ze wspólnego oglądania autobusem, gdy w czasie meczu wypili choć piwo z kolegami.

Nie tylko dlatego, że policjanci mogą częściej prowadzić badania trzeźwości po meczu, ale przede wszystkim by uniknąć wypadku.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Poczta Polska odnotowała próby cyberoszustw związanych z zakupami w chińskich sklepach.

Już niedługo, bo od 1 lipca br. Poczta Polska zajmie się obsługą celną przesyłek spoza Unii Europejskiej. Zmiany systemowe skłoniły oszustów sieciowych do przeprowadzenia sieciowych kampanii phishingowych. Działanie to polega na rozsyłaniu zawirusowanych wiadomości, które zawierają prośbę o uzupełnienie dokumentacji celnej dotyczącej towarów, które zostały nabyte w azjatyckich sklepach internetowych. Spełnienie prośby oszustów grozi utratą danych osobowych, a czasami nawet i pieniędzy. W związku z powyższym Poczta Polska prosi o dużą rozwagę nawet, gdy towar rzeczywiście kupowaliśmy i w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłaszanie powyższych incydentów na adres: incydent@poczta-polska.pl lub  cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl.

Jak zwykle najgroźniejsze jest kliknięcie w załącznik albo link dołączony do wiadomości, bo komputer może zostać zarażony niebezpiecznym oprogramowaniem, które może pozwolić przejąć kontrolę nad komputerem, a później nielegalne wykorzystanie pozyskanych danych przez przestępców.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Jesteśmy u progu wakacji, a oszustwo noclegowe mimo pandemii żywe.

Mimo, że pandemia znacząco ograniczyła ruch turystyczny, oszuści noclegowi nie zreygnowali, nie poszukali innych metod, a po prostu przeczekali.

Są już pierwsze sygnały o oszustwach, o wprowadzaniu w błąd.

Zanim zdecydujesz się na wpłąę zaliczki dokładnie zweryfikuj ofertodawcę. Zrób to tym bardziej, gdy cena jest nader atrakcyjna. Skorzystaj z gminnych ewidencji obiektów turystycznych, skorzystaj nawet z aplikacji mapowych pokazujących zdjęcia ulicy, przy której ma być obiekt, bo może okazać się, że to, co zobaczysz nie pasuje do tego, co widzisz w sieci.

Oczywiście, nie daj się zwariować, bo ja sama ostatnio widziałam w serwisie mapowym widziałam obiekt o niższym standardzie niż na stronie obiektu. Ponieważ zamawiałam nocleg bezpośrednio, a nie przez serwis bookingowy, nie musałam płacić zaliczki. Po przybyciu na miejsce okazało się, że jak to mówiono w filmie “tu jest jakby luksusowo”.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

E-usługi meldunkowe

Czy wiesz o tym, że chcąc załatwić meldunek w nowym miejscu zamieszkania nie musisz udawać się do urzędu, nie musisz brać wolnego w pracy?

Jeżeli jesteś użytkownikiem profilu zaufanego, możesz skorzystać z usługi sieciowej.

Warto też pamiętać, że dziecko osoby zameldowanej w Gdańsku zostanie zameldowane z urzędu z chwilą zgłoszenia urodzenia.

Osoby powracające do kraju po latach nieobecności powinny zaś wiedzieć, że jeżeli przed wyjazdem nie uzyskały numeru PESEL, to przy wniosku o zameldowanie numer takowy otrzymają.

#BeataNowakowska

Ułatwiaj sobie życie korzystając z usług elektronicznych.

#AdwokatGdańsk

Skala problemu utraty pieniędzy z konta musi być duża, jeżeli sprawą zajął się UOKiK

UOKiK jest urzędem, który nie interweniuje w każdej indywidualnej sprawie. Raczej zajmuje się naruszeniami zbiorowego interesu konsumentów.

Tak musi być i teraz, jeżeli głos zabrał prezes urzędu przestrzegając przed zbyt, w gruncie rzeczy, naiwnym traktowaniem transakcji odbywających się w sieci.

Chodzi głównie o oszustwa związane z podstępnie uzyskanym numerem karty ofiary i przypisanym do karty kodem CVV/CVC. Do większości oszustw dochodzi po kliknięciu w link do rzekomej strony płatności podesłany komunikatorem lub SMS-em.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że bank powinien oddać konsumentowi pieniądze utracone w wyniku oszustwa, a o sprawie poinformować organa ścigania celem wytropienia i ukarania oszusta.

Pełna treść komunikatu UOKiK znajduje się pod tym adresem – https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17553

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Do portfela mObywatela dołożono kolejny dokument. Tym razem Kartę Dużej Rodziny.

Wygląda na to, że po latach opóźnień pokonujemy kolejne kilometry sieciowych dróg w tempie wyścigowym. Właśnie ogłoszono, że do oferty dokumentów dostępnych za pośrednictwem aplikacji mObywatel doszła Karta Dużej Rodziny. Jak tak dalej pójdzie, wkrótce nie będziemy musieli nosić ze soba portfela, a wyłącznie telefon.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Uwaga na transakcje związane ze zwrotami w serwisie PayPal.

Oszuści podszywają się pod znany serwis transakcyjny. Stosują metodę polegającą na przesyłaniu wiadomości o zwrocie pieniędzy za transakcję w serwisie hazardowym. Ponieważ większość z nas nie korzysta z takich ofert, każdy informację o pomyłce potraktuje serio i poprosi o zwrot.

Problem w tym, że informację przesyłają oszuści, którzy następnie podsuwają formularz do podania danych karty, na którą ma być dokonany zwrot. Większość nie zastanawia się nad tym, że podając dane karty jesteśmy proszeni o podanie kodu CVC, choć on nie jest potrzebny przy przelewie na nasze konto.

Specjaliści z zakresu bezpieczeństwa sieciowego KNF przygotowali specjalne ostrzeżenie.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk