Blog

Świąteczny weekend to czas zabawy, ognisk, grillowania. Oby bezpiecznie.

Lato, święto, zabawa, grillowanie, ognisko. Wszystko dobrze, ale pod warunkiem, że nie w lesie lub na skraju lasu.

Ognisko tak, ale w zgodzie z prawem w dozwolonym miejscu.

Nie chodzi o uchronienie się przed mandatem, ale o bezpieczeństwo zarówno biesiadników, jak i innych osób, którym ogień rozprzestrzeniający się w suchym lesie mógłby zagrozić.

Czasami trzeba wykazać się silną wolą, ale dla bezpieczeństwa warto.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Zwolnij i żyj!

Takie hasło zaproponowali na świąreczny weekend policjanci.

Fakt, że czas na wypoczynek jest krótszy oznacza, że staramy się go wykorzystać maksymalnie. Wyjeżdżamy zaraz po pracy i gnamy po to by spotkać się z przyjaciółmi. Aby spotkanie było dłuższe ciśniemy pedał gazu nie zwracając uwagi na ograniczenia prędkości. Niestety, zbyt często kończy się to poważnymi zdarzeniami. Mapa wypadków ze skutkeim śmiertelnym jest co raz bardziej zaczerniona.

Ja też spędzam weekend poza domem, ale założyłam sobie, że nigdzie nie będę się spieszyć. Tego życzę wszystkim. Czasu dla siebie i bezpieczeństwa.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Jak się zachować?

Dziś przyszedł do mojej kancelarii elektryk wykonać badanie skuteczności zerowania.

Wszystko było dobrze do momentu, gdy został poproszony o wyjaśnienie czego oczekuje w związku z podtykanym do podpisu dokumentem. Nie wskazał, kto jest administratorem danych osobowych, któych podania oczekiwał, nie miał zamiaru wyjaśnić co jest treścią dokumentu, nie odpowiedział szczegółowo na pytanie o to, jakie czynności ma zamiar wykonać, nie miał maski zakrywającej usta i nos ani upoważnienia zarządcy nieruchomości do przeprowadzenia kontroli, a na uwagi zareagował agresją słowną.

Został wyproszony, a zarządca poproszony o przysłanie osoby poważnej i zachowującej się w zgodzie z zasadami prawa.

Kontrolujący gniazdka, gaz czy wodę w muszli powinien mieć upoważnienie zarządcy nieruchomości. Nie wpuszczajcie “kontrolerów” w razie najmniejszej wątpliwości.

Nie daj się naciągnąć na wizyty nieznanych fachowców. Jeżeli nie znasz osoby twierdzącej, że ma zrobić kontrolę jakiegokolwiek elementu budynku, poproś o upoważnienie.

Nie ryzykuj.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Kolejne przedłużenie ograniczeń w transporcie lotniczym.

Rząd opublikował rozporządzenie w sprawie zakazu prowadzenia operacji lotniczych na kierunkach do 44 krajów. Wiąże się to z epidemią wirusa i ma zapewnić bezpieczeństwo obywateli Polskich i minimalizować ryzyko zagrożenia przeniesienia nowych ognisk na teren kraju.

Przedłużenie ograniczeń komunikacji lotniczej.

Sprawdź zanim zaplanujesz podróż. Ograniczenia potrwają nie krócej niż do 25 sierpnia.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

UOKiK sprawdza banki, czy stosują wakacje kredytowe.

Kilkadziesiąt banków podlega sprawdzeniu w zakresie stosowania przepisów jednej z tarcz koronawirusowych, które wprowadzały rozwiązanie polegające na możliwości wprowadzenia przez banki wakacji kredytowych w razie, gdy zainteresowana osoba popadnie w kłopoty w związku z pandemią.

Czy UOKiK pomoże rozwiązać problem z uzyskaniem wakacji kredytowych?

Okazduje się, że do UOKiK napływają informacje wskazujące na to, że niektóre banki utrudniają klientom, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwiają korzystanie z tego prawa. Naruszenia prawa mogą polegać między innymi na utrudnianiu przepływu informacji do klienta, które to informacje pozwoliłyby zrealizować przewidzianą prawę pomoc.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

UOKiK nakłada drakońską karę na sieciówkę. Czy jednak każdy z nas nie miał niejednokrotnie wątpliwości co do cen?

Wiele razy poszukujemy cenówki na produkcie, na półce w markecie. Chodzimy do skanera. Dziwimy się różnicy cen po środku alejki i tej na szczycie. Wielu robi sobie zdjęcia by przy kasie domagać się sprzedaży w cenie, w której towar zaoferowano na półce.

Nie wiem, czy wyliczona kara jest rozwiązaniem. Konsumenci pieniędzy nie dostaną z powrotem. Może lepiej skupić się na bieżącym monitorowaniu takich nieprawidłowości i edukować mandatami tuż po stwierdzeniu nieprawidłowości.

Nie znamy wszystkich szczegółów a jedynie szczątkowy komunikat i wiemy, że przedsiębiorca ma zamiar się odwoływać, więc nie wiadomo czym sprawa się skończy, ale trzeba powiedzieć, że traktując informację jako sygnał patrzenia na ręce sprzedawców, konsumenci powinni być zadowoleni z ochrony ich praw.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

RPO podejmuje z urzędu działania w sprawie zajść na Krakowskim Przemieściu.

Komunikat na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich wskazuje na to, że podjął z urzędu działania w sprawie możliwych naruszeń praw obywateli w związku z wydarzeniami na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w piątkowe popołudnie.

RPO wziął pod lupę wydarzenia w Warszawie.

Wejdź na stronę http://www.rpo.gov.pl i zapoznaj się z aktualnościami dotyczącymi tego problemu. Znajdź swój własny stosunek do informacji zebranych przez urząd, który stoi na straży praw obywateli.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Jedziesz do państw bałtyckich? Pospiesz się. Od poniedziałku będziesz przechodzić kwarantannę.

Komunikat MSZ wskauje na to, że od najbliższego poniedziałku wjeżdżający na teren państw bałtyckich poddawani będą 14 dniowej kwarantannie. Zastanów się nad tym, czy podróż, którą planujesz jest rzeczywiście niezbędna.

Nie lekceważ tych informacji. Na granicy możesz się rozczarować. Wszystkiemu winna jest zwiększająca się liczba przypadków zachorowań w naszym kraju.

Kraje baltyckie miały prawo wydać takie zalecenia sanitarne.

#AdwokatGdańsk

Dowód został na wakacjach. Zgłoś utratę elektronicznie.

O tym, że to nie jest jakieś wyjątkowe zdarzenie niech świadczy to, że zgodnie z danymi ministerstwa, od początku wakacji utratę dowodu osobistego zgłosiło elektronicznie już około 6000 osób.

Warto przypomnieć, że utrata dowodu to poważny problem, który można opanować dzięki kontaktowi w sieci. Im prędzej zgłosisz utratę dowodu, tym prędzej zyskasz spokój na okoliczność nielegalnego wykorzystania danych osobowych zapisanych w dokumencie

#AdwokatGdańsk

Uważaj na próby wyłudzeń! Ostrzega bank PKO BP.

Jeżeli korzystasz z bakowości w tym, czy jakimkolwiek innym banku nie lekceważ zagrożeń. Wejdź na stronę komunikatu banku i zapoznaj się z najnowszymi trendami w działalności oszustów.

Skorzystaj z porad banku – https://www.pkobp.pl/aktualnosci/uwazaj-na-proby-wyludzen/

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk