Blog

Cała Polska pełna zgromadzeń spontanicznych. RPO przypomina MSW rolę policji w takich zgromadzeniach.

Rzecznik Praw Obywatelskich zabrał głos w sprawie zgromadzeń potępiających wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Przypomina, więc służbom państwowym pewne zasady związane z takimi zgromadzeniami.

Obywatele mają prawo do zgromadzeń spontanicznych, co ma szczególne znaczenie w kontekście decyzji w sprawie aborcji.”

Obecna sytuacja społeczna oraz zaangażowanie społeczeństwa powoduje, że reakcja na tę decyzję Trybunału Konstytucyjnego musi być natychmiastowa.”

Jednocześnie RPO stwierdził, że naruszane są standardy ochrony takich zgromadzeń i wskazuje na swoje zaniepokojeniem nazbyt pobudliwym wykorzystywaniem środków przymusu bezpośredniego wobec osób biorących udział w demonstracjach, a także w związku z zatrzymaniami.

Ja przypominam, że udzielę pomocy prawnej każdemu, kto popadnie w tarapaty w związku z demonstracjami.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Oszustwo “na ministra zdrowia”.

Policjanci zatrzymali młodego człowieka, który podszywał się pod ministra zdrowia i założyła na portalu społecznościowym profil, który miał służyć do wyłudzania pieniędzy na wsparcie walki z pandemią.

Policjanci szybko namierzyli oszusta, ale to znak, że należy uważać na zbiórki na walkę z pandemią.

Policjanci wpadli już na trop oszusta, ale warto zwracać uwagę na wszelkie informacje o zbiórkach na walkę z pandemią. Czas podobny do dzisiejszego zawsze przyciągał oszustów.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Kolejny kraj odwiedzimy dopiero po przejściu kwarantanny.

Niemcy ogłosili, że wprowadzili przepisy uznające Polskę i szereg innych krajów za strefy zagrożenia covidowego i dla ich obywateli obowiązywać będzie nawet 2-tygodniowa kwarantanna. Jej długość może wyglądać różnie w różnych landach, które wydadzą swoje przepisy.

Kolejne ograniczenia podróży zagranicznych

Przed wyjazdem sprawdzaj aktualną sytuację związaną z ruchem granicznym. Jeżeli jesteś objęty wyjątkami, rozważ dopisanie się do serwisu dla podróżujących prowadzonego przez MSZ. W razie problemu, łatwiej odszukać takiego rodaka.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Kto znalazł rzecz i nie zna osoby…

Art. 5.

1. Kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy (właściwy starosta).

Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych
Prawo określa to, co masz zrobić po znalezieniu rzeczy. Nie możesz jej wsadzić w kieszeń i odejść.

Wracając ze słupskiej prokuratury zatrzymałam się na chwilę na leśnym parkingu w rejonie Czarnej Dąbrówki. Pierwszą rzeczą, którą zobaczyłam po wyjściu z auta był leżący w błocie smartfon.

Telefon był włączony, a jednak miał założoną blokadę, która nie pozwalała na dodzwonienie się do kogoś, kto mógł znać właściciela. Na szczęście zobaczyłam zatkniętą za obudowę kartę z numerem telefonu i jeszcze dwie karty SIM z numerami.

Choć telefon komunikował po ukraińsku, to jednak karta była polska. Zadzwoniłam do biura obsługi, zgłosiłam okoliczności odnalezienia, podałam swoje dane na wypadek wizyty w salonie właściciela, który mógłby chcieć blokować kartę.

Po godzinie zadzwonił telefon z sieci. Zasadniczo brzmiący młody człowiek poinformował mnie, że nie jest w stanie skontaktować się z właścicielem karty, bo jedyny kontakt to numer telefonu, który trzymam w ręku. Następnie ze śmiertelną powagą zaczął mnie informować o moich obowiązkach jako znalazcy. Uśmiałam się z amatorskiej próby pouczania o obowiązkach znalazcy rzeczy i zasadach systemu przechowywania rzeczy znalezionych, ale dobrze, że choć próbują.

Ze względu na to, że już się ściemniało, szans na oddanie telefonu w urzędzie gminy nie było. Przecież dodatkowo mamy jeszcze COVID. Pojechałam z nim do Gdańska licząc, że w pierwszych godzinach właściciel może próbować dzwonić i szukać telefonu.

Nie minęły dwie godziny od powrotu do domu, gdy telefon zadzwonił. Umówiłam się z kolegą właściciela, który miał jechać do Gdańska, że przekażę mu telefon, gdy opisze trasę, na której mogło dojść do zakupienia. Dziś po południu właściciel mógł się cieszyć odzyskaniem zguby.

Nie bądź zachłanny. Z rzeczami znalezionymi postępuj stosując się do przepisów prawa.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Powrót zagrożenia wirusem sprawił, że KAS nawołuje do korzystania z elektronicznych form kontaktu.

Krajowa Administracja Skarbowa kiedyś zaskakiwała kontrolami. Dziś, co raz częściej wyjaśnie problemy w kontakcie telefonicznym lub mailowym z podatnikiem.

Jeżeli masz sprawę, którą powinieneś załatwić w skarbówce, nie staraj się osobiście dojechać do swojego urzędu. Spróbuj załatwić sprawę elektronicznie tak, jak namawia Krajowa Administracja Skarbowa.

Na “Netflixa”. Oszuści mają co raz to bardziej wiarygodne scenariusze.

Nie daj się nabrać na pilną wiadomość. Nawet, jeżeli dałeś się przekonać, że coś jest nie tak, zaloguj się do biura obsługi w normalny sposób. W ten sposób dowiesz się, czy działa hasło, czy pojawiają się normalne ekrany, a co najważniejsze, czy pojawia się komunikat z maila.

Bądź nieufny wobec wszystkich, którzy proponują szybkie połączenie ze stronami, których używasz. Zawsze loguj się zgodnie ze sztuką. Odłóż na bok wszelkie drogi na skrót zgodnie z zasadą, “kto drogi prostuje, ten w domu nie nocuje”.

O bezpieczeństwo w sieci nie jest trudno. Głównie trzeba eliminować ryzyko.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Terminy przyjęć w dniu 20 października.

Ze względu na konieczność występowania w sądzie w Słupsku, w najbliższy wtorek nie dam rady przyjąć klientów osobiście. Na szczęście, jeżeli masz chęć spotkać się z adwokatem, dostępna będzie adwokat Nowakowska, Zuzanna Nowakowska,

Adwokat Zuzanna Nowakowska
#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Wyjazdy z ryzykiem braku powrotu.

Minister Spraw Zagranicznych prosi o maksymalne ograniczenie wyjazdów zagranicznych. W każdej chwili można się spodziewać prawnych uregulowań ograniczających ruch wewnątrz UE, a szczególnie poza nią.

Jeżeli nie chcesz pozostać poza granicą na długie tygodnie ograniczeń, sprawy załatwiaj mailowo, a urlop zaplanuj na czas, w którym MSZ podobnych komunikatów nie będzie publikować.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Mediacje czynią cuda.

Słowo “Mediacje” można definiować na tysiące sposobów. Ważniejsze niż definicje jest to, że przy dobrej woli obu stron jest szansa na to, by sprawę załatwić sprawnie i doprowadzić do akceptowalnego konsensusu bez zbędnej zwłoki.

Dziś, 15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Pamiętaj, że mediacje czynią cuda. Rozwiązania leżą w zasięgu obu stron, wystarczy dobra wola. Korzystaj z tej formy rozwiązywania sporów, namawiaj do tej formy rozwiązywania sporów.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

15 października na autostradzie A1 odbędzie się intensywna akcja prewencyjna policjantów z dwóch województw.

Policjanci z Pomorza i Kujaw przeprowadzą jutro intensywne działania patrolowe mające na celu eliminację z ruchu kierowców drastycznie naruszających prędkość, a także tych, którzy w okresie szczególnego zagrożenia poślizgiem nie korzystają z pasów bezpieczeństwa. Podobnie, zainteresowanie policjantów będzie budzić sposób przewożenia dzieci w pojazdach.

Życzę każdemu bezpiecznego przejazdu autostradą, czego warunkiem do pewnego stopnia jest (bo przecież zawinić może również inny kierowca) nasze postrzeganie prawa o ruchu drogowym i jego akceptacja.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk