Blog

Jutro dzień, który warto poświęcić na refleksję w kontekście prawa o ruchu drogowym i bezpieczeństwa na drodze.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych już jutro. Zastanów się nad tym, co się dzieje na drogach, na ile przestrzegane jest prawo, a co najważniejsze, na ile uczestniczysz w dobrych praktykach na drodze.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Wjazd na skrzyżowanie bez możliwości jego opuszczenia jednym z najczęstszych wykroczeń.

Mimo, że prawo mówi wyraźnie, że na skrzyżowanie wolno wjechać wyłącznie wtedy, gdy jest możliwość zjazdu, wielu kierowców nie liczy się z tym, że swoim zachowaniem potęguje korki i blokuje skrzyżowanie.

Tylko dziś sytuacja taka spotkała mnie 5 razy. Za każdym razem oczywistym było to, że zjazd ze skrzyżowania będzie utrudniony.

Miasta budują rozbudowane systemy monitoringu wizyjnego jak gdański Tristar, ale nie wprowadzają ich do systemów pozwalających dyscyplinować kierowców. Efektem są niestety korki.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Kasy fiskalne on-line obowiązkowe za kilka tygodni. Wielu zobowiązanych ich jeszcze nie ma.

Choć moja grupa zawodowa kasy on-line wprowadzić musi dopiero za rok, to jednak od 1 stycznia 2020 obowiązek taki dotyczyć będzie wielu przedsiębiorców reprezentujacych branżę samochodową i obrotu paliw.
Z tego, co donoszą media, obowiązku nie dochowało jeszcze kilkadziesiąt procent zobowiązanych. Oznacza to, że odkładając instalację na ostatnie dni roku, ryzykują, że nie dopełnią obowiązku, bo instalatorzy nie znajdą dla nich terminu.

Jako #adwokat, ale również przedsiębiorca i płatnik VAT przypominam, że uchylenie się od obowiązku może być źle widziane przez administrację skarbową i skończyć się grzywną. Namawiam do odpowiednio wczesnego zamówienia kasy.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Niechronieni uczestnicy ruchu – jedenasta w tym roku edycja policyjnej akcji.

Na 14 listopada policjanci zaplanowali akcję mającą na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, a więc szczególnie pieszych.

W trakcie akcji patrole działać będą głównie w rejonie przejść dla pieszych, gdzie funkcjonariusze sprawdzą jak zachowują się kierujący pojazdami wobec pieszych. Nie zabraknie ich jednak na drogach wiejskich, gdzie sprawdzą to, jak poruszają się rowerzyści i piesi po zmierzchu.

Z policyjnego komunikatu wynika, że do dziś na drogach jest bezpieczniej niż w zeszłym roku. Nie mniej, policjanci uważają, że prewencyjne działania mogą przynieść wyłącznie korzystne efekty.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

„Nie zagub dziecka w sieci” kampania Ministra Cyfryzacji.

Ministerstwo Cyfryzacji zwraca uwagę na bezpieczeństwo dzieci w sieci. W związku z tym rozpoczyna kampanię “Nie zagub dziecka w sieci”. W jej ramach policjanci ostrzegają rodziców przed zagrożeniami i wskazują na miejsca, w których ich szukać. Namawiają też do reagowania na szkodliwe treści.

Jako #adwokat namawiam do zapoznania się z poradnikiem „Szkodliwe treści w internecie. Nie akceptuję, reaguję!”. Dodatkowo wskazuję, że porady w tej sprawie znajdują się pod adresem www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci .

Jesteśmy zagonieni i na pewne rzeczy. Mam nadzieję, że zareagujecie na strony wskazane powyżej.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Świętujesz? Dobrze, ale pamiętaj o zasadach.

Dzisiejsze święto jest okazją do okazywania uczuć narodowych. Niejednokrotnie wiąże się to z wykonaniem napisów na fladze.
Jako #adwokat przypominam, że flaga podlega prawnej ochronie i napisów żadnych na niej wykonywać nie można.
Zapytacie więc, jak wyrazić to, co w takim dniu jest do wyrażenia. Nie jest to skomplikowane. Przepis prawa mówi, że flagą państwową RP jest składająca się z dwóch równych pasów w kolorze białym i czerwonym spełniająca warunek zachowania proporcji 5:8.
Wszystkie inne rozmiary flag, transparentów, wstążek są tylko barwami narodowymi, a te tak szczególnej ochronie jak flaga nie podlegają. Na przedmioty w barwach narodowych napisy nanosić wolno.

Jako #adwokat przypominam o zasadach ochrony flagi. Mimo, że dziś dzień świętowania, nie zapominaj o tym.

Jeżeli masz jeszcze inne pytania, sięgnij do poradnika na stronie ministerstwa.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Okazuje się, że Kaskadowy pomiar prędkości był początkiem akcji Długi Weekend

Miej się na baczności, aby bezpiecznie dojechać do celu podróży na długi weekend. Pamiętaj o świętowaniu niepodległości alkoholem i drodze powrotnej.

Jako #adwokat twierdzę, że szkoda pieniędzy na mandaty.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Kaskadowy pomiar prędkości na drogach całego kraju. Przypomnij sobie zasady dotyczące prędkości.

Właśnie dziś, u progu kolejnego długiego weekendu policjanci z całego kraju skoncentrują się na kontroli prędkości i przeprowadzą akcję pod kryptonimem „Kaskadowy pomiar prędkości”. Jak zawsze mówi się, że celem akcji jest prewencja i uświadamianie kierowców, co związku prędkości z wypadkami, ale ja myślę, że kluczowe jest eliminowanie kierowców nadużywających aut.

O przepisach ruchu pamiętajcie szczególnie tam, gdzie często dochodzi
do wypadków drogowych wynikających z lekceważenia dopuszczalnej prędkości.

Policjanci rozstawią liczne stacjonarne punkty kontroli, a także działać będą dynamicznie kontrolując sytuację na drodze pojazdami wyposażonymi w wideorejestratory.

Jako #adwokat przypominam, że przekroczenie w obszarze zabudowanym prędkości o 50 km/h skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Oszuści podszywają się pod znanego operatora prądu.

Spółka energetyczna Energa podała do publicznej wiadomości, że od pewnego czasu nieznane osoby rozsyłają korespondencję e-mail podszywając się pod spółki grupy Energa. Według informatyków spółki wezwania do zapłaty zaległości znajdujące w załączniku do maila mogą zawierać niebezpieczny kod.

E-maile rozsyłane są z adresu admin@maxiorrr.com i zawierają niezgodne z prawdą informacje o jak to napisano w treści maila „zaległych zobowiązaniach za dostawę energii”. Kwoty są niewielkie, więc do pewnego stopnia naturalna wydawać się może propozycja uregulowania zaległości przez portal pośredniczący w płatnościach, do któego prowadzi dołączony link.

Specjaliści ostrzegają, że kliknięcie odnośnika może doprowadzić do zaburzeń pracy komputera ofiary, a co gorsza do kradzieży danych wrażliwych jak kody związane z bankowowścią lub utraty tożsamości w zakresie przechowywanym na komputerze.

Jako #adwokat zwracam uwagę na fakt, że przestępstwo kradzieży tożsamości jest co raz bardziej powszechne, a przede wszystkim jest bardzo groźne. Nigdy nie korzystaj z linków z nieznanych stron, a każdorazowo, gdy chcesz kliknąć taki link sprawdź adres mailowy nadawcy. Pamiętaj też, że w razie potrzeby nadawca powtórzy wiadomość, albo wyśle list.

#BeataNowakowska 

#AdwokatGdańsk