Blog

Mimo informacji medialnych, niektóre urzędy zwlekają z pełną obsługą petentów.

Jeżeli przeczytałeś w prasie lub w sieci, że urzędy będą działać i obsłużą petentów osobiście, to nie daj się zwieść. Nie każdy urząd zdecydował się na rozpoczęcie pełnej obsługi klientów. Zanim udasz się w drogę do urzędu sprawdź na stronie internetowej, czy aby urząd prowadzi obsługę petentów i w jakim zakresie.

Niby kolejne zmiany przepisów epidemicznych mówią o zdejmowaniu ograniczeń i między innymi otwieraniu urzędów, niektóre z nich poczekają z bezpośrednią obsługą petentów jeszcze kilka tygodni.
#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

“Liczymy na głęboki namysł pana prezydenta”

Wspólne oświadczenie 50 sędziów Sądu Najwyższego apeluje do Andrzeja Dudy o “głęboki namysł” nad warunkami powołania nowego pierwszego prezesa SN i tym, czy powołanie I prezesa SN w warunkach, których doświadczaliśmy w ostatnich dniach przyczyni się do praworządności w Polsce i umocni zaufanie społeczeństwa do Sądu Najwyższego.

Zdaniem sędziów, którzy podpisali się pod apelem, w obecnych warunkach pozycja I Prezesa może być “podważana i słaba ze względu na skalę uchybień podczas obrad zgromadzenia, które wybrało kandydatów na tę funkcję”.

Przed wielką próbą staje adresat apelu.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Z jednej strony komunikat o otwarciu urzędów, z drugiej apel o kontakt elektroniczny z KAS.

To samo państwo. Jednego dnia czytamy komunikat https://www.gov.pl/web/mswia/kolejny-etap-odmrazania-pracy-urzedow wskazujący na to, że urzędu ruszą do pracy, choć z pewnymi ograniczeniami, od poniedziałku, a drugiego dnia czytamy na inne rządowej stronie czytamy kkomunikat https://www.gov.pl/web/finanse/w-kontaktach-z-kas-korzystaj-z-elektr-form-obslugi-klienta wskazujacy na to, że w kontaktach z Krajową Administracją Skarbową powinniśmy korzystać z elektronicznych form obsługi. Jak to zrozumieć?

Społeczeństwo, obywatele mogą czuć się zdezorientowani.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Rzeczpospolita napisała “Praca w sądach na dwie zmiany. Adwokaci zaniepokojeni”. Ja nie. I tak pracuję na dwie zmiany.

Praca adwokata to nie tylko przyjmowanie klientów i inkasowanie opłat za prowadzenie sprawy w pięknym gabinecie. To najczęściej przedpołudnia spędzane w sądach, urzędach, na komisariatach. Czasu na pracę przy komputerze, na sporządzanie pism procesowych jest niewiele. Z reguły przesuwamy ją na popołudnia, a czasmi i wieczory.

Ogłoszenie o pracy na dwie zmiany wcale mnie nie wystrasza. Jeżeli rozprawy będą odbywać się po południu, to najwyżej będę pisać pisma procesowe przed południem. Co za różnica. To, że po trochu ucierpi na tym życie rodzinne…

Dwójka moich dzieci jest w korporacji adwokackiej, więc i im nie jest obca taka forma wykonywania zawodu. Ale przecież nie wybraliśmy tego zawodu ze względu na możliwość spędzania 3 kwartałów roku na Teneryfie, a ze względu na możliwość walki, sporów erystycznych, adrenalinę.

Ja #lubięwalczyć,salasądowatomójżwyioł.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Oszustwa na koronawirsusa. Policjanci reagują.

Krakowscy policjanci reagują na powtarzające się sygnały o próby wykorzystywania tego, że starsze osoby są ufne, by wprowadzać je w błąd i oszukiwać proponując różne specyfiki lub badania związane z zagrożeniem koronawirusem.

Ostrzeż bliskich seniorów, a jednocześnie dopilnuj by informować policjantów o każdym takim przypadku. Tragedie starszych osób są szczególnie bolesne. Należy reagować.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Oszustwo na DHL wraca

Popularne kiedyś oszustwo wraca. Potencjalne ofiary otrzymują maila z informacją o przesyłce z błędnymi danymi. Nadawca prosi o potwierdzenie prawidłowych danych przez kliknięcie linku i wprowadzenie odpowiednich danych.

Efektem kliknięcia może być przejęcie kontroli nad komputerem ofiary, bądź kradzież tożsamości.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Ludzie pytają mnie o przeznaczenie pożyczki z urzędów pracy.

Ministerstwo informuje, że:

“Żadne wydatki nie będą kwestionowane, o ile przedsiębiorca wykaże, że są to wydatki związane z działalnością”

Można, więc przypuszczać, że nie powinno być kłopotów, gdy z pożyczki opłacimy koszty bieżącej działalności, a więc czynsz, opłaty za media, modernizację sprzętu.

Osobiście, wbrew opiniom niektórych, radzę zapisać rachunki, które pokryto z kwoty pożyczki, albowiem w przyszłości doszukiwanie się motywacji dla takiego, a nie innego wydatkowania pieniędzy może okazać się być problemem.

Karteczka włożona do segregatora z rachunkami okazać się może zbawienna w razie ewentualnej kontroli.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Ułatwienia na granicy.

W związku z wprowadzeniem nowych regulacji prawnych w dniu 16 maja br., w stosunku do osób podróżujących zawodowo, służbowo i celem nauki, zniesiono obowiązek kwarantanny. W przypadku nieletnich dotyczy to również opiekunów.

Chcesz poznać podstawę prawną, skorzystaj z linku: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2020, poz. 878)

#adwokatGdańsk informuje o ważnych nowościach w prawie.
Straż Graniczna podała komunikat o złagodzeniu ograniczeń epidemicznych dla grup wysoce zainteresowanych małym ruchem granicznym.

Dodatkowo, z kwarantanny zwolnione są następujące osoby podróżujące w ramach czynności zawodowych.z kwarantanny po przekroczeniu granicy?

  • załogi statków powietrznych,
  • marynarze, rybacy oraz inni członkowie załóg statków morskich oraz statków żeglugi śródlądowej, a także serwisanci statków oraz inspektorzy uznanych organizacji,
  • osoby wykonujące w Polsce lub państwie sąsiadującym prace związane z realizacją inwestycji w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu,
  • kierowcy międzynarodowego transportu drogowego,
  • maszyniści i drużyny konduktorskie obsługujące ruch międzynarodowy,
  • osoby przekraczające granicę w celu wykonania niezbędnych prac rolnych na polach zlokalizowanych za granicą,
  • żołnierze Sił Zbrojnych RP lub żołnierze wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, wykonujący zadania służbowe,
  • członkowie  misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych oraz członkowie ich rodzin, a także inne osoby, które przekraczają granicę na podstawie paszportu dyplomatycznego.
#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Targowiska miejskie nie czują się zobowiązane do przestrzegania norm.

Postanowiłam kupić dziś sadzonki pomidorów. Przygotowałam się na obostrzenia na miejskim targowisku.

Okazało się, że był atmosfera wiosennego pikniku, a mało kto przejmował się regulacjami prawnymi. Na pewno nikt nie pilnował porządku epidemicznego.

Na serio, to byłam jedną z nielicznych osób zabezpieczonych przed zagrożeniem. Większość masek była na szyjach.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Jak zgłosić nielegalne treści w sieci?

Pojawienie się nowego kandydata na stanowisko głowy państwa sprawiło, że w sieci pojawiła się masa komentarzy. Dobrych, złych, agresywnych, niebezpiecznych.

Czy wiesz jak zgłosić treść, którą uważasz za niebezpieczną?

Wejdź na https://dyzurnet.pl/zglos-nielegalne-tresci

Pamiętaj, że bezpieczeństwo i spokój w sieci zależy również od nas samych, a przede wszystkim od tolerancji dla agresji i hejtu.

Zgłoszeniami zajmują się specjaliści polskiego operatora sieci, czyli NASK, którzy w razie potrzeby proszą o pomoc policjantów. Korzystaj z okazji do eliminowania agresji.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk