Blog

Chcesz złożyć wniosek o dowód na starych zasadach, złóż go do 2 sierpnia

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że w związku z koniecznością dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r., od 2 sierpnia nastąpi sukcesywna wymiana dowodów osobistych na takie, które zawierać będą wzór podpisu, a także elektroniczny skan linii papilarnych. W związku z koniecznością pobrania tych elementów konieczna będzie wizyta w urzędzie.

Jeżeli chcesz wymienić dowód na nowy zrób to po 2 sierpnia, ale jeżeli chcesz zachować anonimowość linii papilarnych, które są jak dane wrażliwe, poczekaj do ostatniej chwili.

Warto pamiętać, że nie należy doprowadzać do sytuacji, gdy pozostaniemy bez ważnego dokumentu. Wniosek o nowy należy złożyć odpowiednio wcześnie.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Urażony policjant nie powinien odreagowywać na osobie, która go obraża.

Wydarzenia w Głogowie pokazują jak łatwo przekroczyć granice prawidłowego, zgodnego z przepisami użycia przymusu bezpośredniego. Większość z nas jest zdania, że środki stosowane wobec młodej dziewczyny znacznie przekroczyły rzeczywiste potrzeby.

Większość z nas oglądało film bezpośrednio obrazujący “interwencję”, a tylko część skupia się na filmie zrobionym z drugiej perspektywy. Niestety, widać na nim, że młode osoby słownie atakują policjantów i stawiają im bierny opór.

Każdy z nas wie, że są liczne wątpliwości co do działań państwa. Ograniczenia swobód stoją pod znakiem zapytania, ale nic przecież nie zniosło prawnej ochrony funkcjonariuszy przed choćby nawet agresją słowną. Nic nie zniosło zasady nakazującej podporządkowywać się poleceniom interweniujących funkcjonariuszy. Osoby, które tego nie akceptują muszą się liczyć z konsekwencjami.

Z ciekawością będę obserwować rozwój sytuacji.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Policjanci odnotowują więcej kradzieży rowerów

Policyjne komunikaty wskazują na to, że ginie coraz to więcej rowerów. W wielu przypadkach chodzi o nieodpowiedzialne pozostawienie roweru bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem tak słabym, że złodzieje pokonują je w chwilę.

Pamiętaj, że złodziej raczej nie ruszy dobrze zabezpieczonego roweru, a także roweru oznakowanego w wyraźny sposób. Niestety, aktualnie ze względu na ograniczenia pandemiczne policjanci nie znakują rowerów (do 18.04), ale warto sprawdzić, czy nasz rower nie ma numeru ramy i wykonać jej zdjęcie i zapisać przy dowodzie zakupu.

Wejdź na stronę policyjną i zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z roweru.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Wirtualne oględziny szkody to prosta droga do awantury o jej rozliczenie.

Jako #adwokat niejednokrotnie stykam się ze sprawami, w których zakłady ubezpieczeń zaniżają odszkodowania stosując metody inne niż przewidziane w umowie, bądź na podstawie pobieżnych oględzin robią wyceny niezbyt rzetelne, bo bez dokładnych oględzin osoby z wiedzą w zakresie technicznym, pewnych rzeczy ustalić się nie da.

Przerzucanie na poszkodowanego odpowiedzialności za prawidłowe i wyczerpujące opisanie szkody wydaje się być niedopuszczalne, a tłumaczenie takiej metody działania pandemią jest dobre, gdy mowa o zadrapaniu parkingowym, ale nie w przypadku dużego uderzenia w zderzak, który z racji pewnego zakresu elastyczności może wrócić do pozycji wyjściowej, ale jednak narobi sporo zamieszania w strukturach wewnętrznych pojazdu.

Na szczęście sprawą zajmują się kolejne media, więc jest nadzieja, że wiedza o tym, że należy domagać się profesjonalnych oględzin dojdzie do każdego.

Co ciekawe, a wiem to od jednego z moich klientów, który naprawia auta i też cierpi w związku z zaniżaniem kosztorysów, zdarzeń likwidowanych jest w czasie pandemii mniej, więc ubezpieczyciele nie ponoszą dodatkowych kosztów w skali uzasadniającej takie działanie.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Mógł dostać znaleźne, dostanie karę.

Po kilku tygodniach poszukiwań policjanci z Gdańska zatrzymali 39-letniego mężczyznę, który w lutym znalazł cudzy portfel, ale zapomniał go oddać do biura rzeczy znalezionych lub na komisariacie, choć taki obowiązek wynika z przepisów prawa.

Policjanci wytypowali sprawcę na podstawie zapisów monitoringu i rozmów ze świadkami, więc choć mężczyzna się ukrywał, ostatecznie został zatrzymany.

Mężczyzna spędził noc w policyjnym areszcie i dziś usłyszy zarzuty przywłaszczenia portfela wraz z dokumentami, a także zniszczenia dokumentów. Za te czyny mężczyźnie grozi kara więzienia do lat 3 w przypadku przywłaszczenia mienia, do lat 2 za przywłaszczenie dokumentów i również do lat 2 za zniszczenie dokumentów.

Chyba portfel i jego zawartość nie były warte tych kar.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Od soboty nowe kary dla właścicieli psów. Czy masz odpowiednie smycze i obroże?

Jest jeszcze czas na zakup odpowiednich obroży, smyczy lub kagańców. Pies wychodzący na spacer w sobotę będzie musiał być odpowiednio przygotowany by nie stanowić zagrożenia.

Choć zasady są niejednoznaczne i dają możliwość swobodnej interpretacji, warto poczytać i jutrzejszy dzień spędzić na dostosowywaniu się do nowych przepisów.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Przygotuj się na zagrożenia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia dla terenu całego kraju. Oznacza to, że występować może realne zagrożenie bezpieczeństwa.

Informację powinni poważnie potraktować kierowcy, którzy zbyt lekceważąco podejdą do kwestii dostosowania prędkości i techniki jazdy do warunków na drodze. Podobnie jest z właścicielami lub zarządcami nieruchomości. Śnieg lub lód pojawiający się na chodnikach wokół nieruchomości może być przyczyną wypadków, a jak mówią przepisy prawa, to na właścicielu lub zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek zimowego utrzymania chodników przylegających do nieruchomości.

Namawiam do wejścia na stronę instytutu i sprawdzenie zagrożeń bezpieczeństwa w swojej lokalizacji. Gwarantuje to sprawna mapa interaktywna znajdująca się pod adresem – https://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=true#osmet=true&oshyd=false&pronieb=false&roadwarn=false&model=alaro4k0&loc=52.24,21.034,7.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Podsumowanie świątecznego weekendu na drogach

Policjanci prowadzący intensywne działania na drogach przedstawili wyniki zanotowane w trakcie świątecznego weekendu.

Okazuje się, że mimo licznych obostrzeń byliśmy aktywni na drogach. Doszło do licznych naruszeń przepisów w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Najważniejsze statystyki dla okresu od piątku do niedzieli przedstawiają się następująco: wypadki drogowe 136, zatrzymani nietrzeźwi kierowcy 846, zabici w wypadkach 17, ranni w wypadkach 160.

Najbardziej oczywiście przeraża ilość osób rannych.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Spotkanie ze szwagrem i powrót do domu? Proszę bardzo, byle nie bez pewności, że kierowca jest trzeźwy.

Mimo, że statystki policyjne po raz drugi są korzystne, warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo powrotów z wielkanocnych spotkań rodzinnych.

Niedzielne biesiadowanie w rodzinnym gronie często łączy się z wypiciem kilku kieliszków alkoholu, co może skończyć się pewnymi problemami nie tylko w razie spowodowania wypadku, ale również w trakcie kontroli drogowej.

Statystycznie rzecz biorąc, w 2019 roku w niedzielę świąteczną zatrzymano 248 kierowców, a rok temu 180. W tym roku mimo licznych apeli o pozostanie w domu, musiało nastąpić poluzowanie zasad bezpieczeństwa, bo liczba, choć nie przekroczyła tej z okresu przed pandemią, wzrosła do 196 osób, u których stwierdzono alkohol w trakcie kontroli.

Święta trwają, wiele osób będzie wracać dziś wieczorem lub w nocy. Trzeba jasno powiedzieć, że osoba, która podjęła się prowadzenia pojazdu nie może mieć żadnych wątpliwości co do trzeźwości. Namawiać też należy do stawiania oporu osobom, które chcą wsiadać za kierownicę mimo, że kilka godzin wcześniej spożywały alkohol. Nawet, gdy to ktoś z rodziny, a może szczególnie wtedy.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

WESOŁYCH ŚWIĄT

Wszystkim moim klientom, a także znajomym i współpracownikom życzę wszystkiego, co sobie wymarzą na te święta.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk