Niezła niespodzianka dla banków. UODO przeciw nagminnemu kserowaniu dowodów przez banki.

UODO odpowiedział na pytanie, skierowane przez Prezes Związku Banków Polskich skierował do UODO prośbę o jednoznaczną wskazówkę, czy banki mogą kserować dowody osobiste swoich klientów. Pytanie wynikało między innymi z tego, że do tej pory robiono to m.in. na bazie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Dzisiejszy komunikat jest niemałym zaskoczeniem, bo bankowcy powoływali się na wcześniej obowiązujące regulacje i praktyki. Okazuje się, że Prezes UODO stwierdził, że art. 112b ustawy Prawo bankowe nie upoważnia banków do wykonywania kserokopii lub skanów dowodów osobistych klientów, którzy chcą założyć konto, bądź występują o zbadanie zdolności kredytowej. Zdaniem UODO wystarczającym jest wykonanie odpisu dokumentu.

Zdaniem urzędników kopię dowodu tożsamości można legalnie wykonać jedynie w sytuacj, która wynika wprost z ustawy. Literalnie zaś biorąc, art. 112b Prawa bankowego choć pozwala na przetwarzanie danych z dowodu osobistego dla celów związaych z działalnością bankową, jednak nic nie mówi o tym, że banki są upoważnione do kopiowania dowodów tożsamości.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Dodaj komentarz