Jadąc na wczasy uważaj na dobór obiektu. Inspekcja Handlowa ma duże zastrzeżenia w zakresie oznakowań obiektów.

Wakacje trwają w najlepsze, więc inspektorzy Inspekcji Handlowej z Gdańska objęli kontrolą 16 obiektów o charakterze hotelarskim w: Krynicy Morskiej, Gdańsku, Sopocie, Kwidzynie, Słupsku, Człuchowie, Ustce i Rowach.

Jak mówi komunikat stwerdzono nieprawidłowości aż w 13 z kontrlowanych obiektów, co stanowi aż 81 % z liczby skontrolowanych.

Co zarzucają inspektorzy obiektom i przedsiębiorcom?

  • 1 osoba prowadziła działalność gospodarczą zapominając o obowiązku zgłoszenia tego faktu do ewidencji działalności gospodarczej,
  • 1 przedsiębiorca zaniechał zgłoszenia obiektu do ewidencji tak zwanych „innych obiektów świadczących usługi hotelarskie”,
  • 12 przedsiębiorców świadczących usługi hotelarskie reklamowało swoje obiekty jako hotel, pensjonat (zarówno na tablicach, jak i w sieci) mimo, że nie uzyskali stosownej decyzji Marszałka Województwa Pomorskiego o kwalifikacji obiektu do odpowiedniej grupy.
  • 1 z przedsiębiorców użył do oznaczenia nazwy hotelik, które jest niejednoznaczne i może wprowadzać w błąd co do rodzaju działalności,
  • w 1 obiekcie nie ujawniono w miejscu dostępnym cen.

W wyniku kontroli:

  • inspektorzy nałożyli 13 grzywien o łącznej wysokości 4750 zł,
  • we każdym ujawnionym przypadku nieprawidłowości właścicieli obiektów zobowiązano do doprowadzenia oznakowania obiektów do stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami.

Jak widać, warto korzystać z oficjalnych rejestrów. Łatwo bowiem o to by paść ofiarą oszustwa polegającego na doprowadzeniu do wyboru obiektu wakacyjnego na podstawie fałszywych wiadomości lub danych niezgodnych z prawem.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Dodaj komentarz