Jesteś na urlopie, na deptaku nadmorskim tanie markowe ciuchy… To może być podróbka. Policja i SG zatrzymują handlowców.

Policjanci zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Władysławowa, zabezpieczyli w punktach handlowych na terenie Łeby odzież z podrobionymi znakami towarowymi znanych marek. Wstępnie szacowane straty, na jakie zostały narażone poszkodowane firmy to kwota blisko 90 tys. zł. Za obrót podrobionymi towarami grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Taka sytuacja mogła się przydarzyć każdemu. Szansa na kupno produktów z nielegalnie naniesionymi znakami towarowymi jest bardzo wysoka właśnie w sezonie letnim, gdy nad morzem jest bardzo duży ruch, a więc i spory popyt.

Oczywiście, nasza natura jest w większości taka, że jeżeli można kupić coś taniej, to kupujemy. Mało kto, z osób, które zobaczą markowe okulary, klapki, koszulki, torebki jest się w stanie powstrzymać, gdy widzi, że cena jest sporo niższa niż u niego w mieście w eleganckim sklepie. Czy to się opłaca? Chwilowo tak, ale co wtedy, gdy okulary zaczną sie rozpadać, a „firmowe” logo zejdzie po pierwszym praniu? Wtedy jest złość. Po co wydałem tyle pieniędzy.

Aby ochronić właścicieli znaków towarowych, a po części i tych, którzy nieświadomie mogą kupić towary podrobione, policjanci z Lęborka podjęli ostatnio czynności związane z kontrolą stoisk sezonowych w Łebie. Jak się okazało, kontrola prowadzona wraz ze Strażą Graniczną przyniosła efekty. Tylko w dwóch punktach handlowych stwierdzono sprzedaż garderoby ze znakami towarowymi naniesionymi w nieuprawniony sposób.

Identyfikacji produktów dokonywali przedstawiciele poszkodowanych producentów. Stwierdzili oni, że blisko 400 z zabezpieczonych przedmiotów nosi znaki towarowe mimo, że nie są wykonane w sposób legalny, a podrobione. Straty oszacowane przy okazji tej czynności określono na około 90000 zł.

Nie jest to jednak ostateczna wartość szkód. Poszkodowane firmy odzieżowe mogą domagać się zadośćuczynienia za straty wizerunkowe, czy utratę klientów, którzy nabyli towar jeszcze przed kontrolą.

Jako #adwokat zwracam uwagę osobom, które świadomie sprzedają podrobione produkty, że z treści art. 305 Ustawy Prawo własności przemysłowej, za obrót towarami, które oznaczono fałszywymi znakami towarowymi grozi kara pozbawienia wolności nawet do 2 lat. 

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Dodaj komentarz