„Na zdalny pulpit” – oszuści podają się za przedstawicieli banku i podstępnie wyłudzają dane do bankowości elektronicznej.

Od kilku tygodni policjanci odnotowują przypadki, w których do niczego niespodziewającej się osoby dzwoni ktoś podający się za pracownika banku z informacją, że doszło do próby ataku na konto. Oferuje możliwość zainstalowania dodatkowych zabezpieczeń.

Ofiara często godzi się na takie działanie i pozwala na zainstalowanie tak zwanego „zdalnego pulpitu”. „Zdalny pulpit” to aplikacja, którą w ramach połącznie komunikatorem instaluje się na maszynie ofiary. Następnie rzekomy pracownik banku rzekomo instaluje aplikację, a następnie prosi o zalogowanie się do banku wiedząc, że już w tej chwili posiadać będzie dostęp do zgromadzonych środków. Jeżeli wykonanie przelewu nie jest obwarowane dwuetapową autoryzacją, wystarczy, że kliknie klawisz „Wyślij przelew” by ofiara zobaczyła jak jej konto pomniejsza się o sporą kwotę.

Zanim zdecydujesz się na dopuszczenie kogokolwiek do swojego komputera, bądź pewien, że rozmawiasz z wiarygodną osobą, a na pewno nie udostępniaj możliwości instalowania jakichkolwiek aplikacji, które mogą się okazać szkodliwe, szpiegujące.

#BeataNowakowska

#Adwokat Gdańsk

Dodaj komentarz