Czym się ogrzewać? Za pasem zima i wymiana pieca.

Jako #adwokat przypominam, że mieszkańcy budynków ogrzewanych za pomocą pieców na paliwa stałe mają obowiązek doprowadzenia swojego pieca zgodności z uchwałami antysmogowymi, czyli dokumentami rangi wojewódzkiej, które szczegółowo określają strategię walki z zanieczyszczeniami powietrza.

Uchwały antysmogowe zobowiązują właścicieli przestarzałych pieców na węgiel, czyli tak zwanych kopciuchów na źródła ciepła, które są ekologiczne. Zaniechanie w tym zakresie może zakończyć się nałożeniem grzywny w wysokości sięgającej aż 5000 zł, więc lepiej nie czekać na ostatnią chwilę i do wymiany pieca przystąpić już teraz.

W moim województwie nie mają czasu na zastanawianie się mieszkańcy Sopotu, dla któego wydano całkowity zakaz ogrzewania się drewnem lub węglem już od 1 stycznia 2024 r., a więc za kilka miesięcy. Oczywiście zakaz ten nie będzie dotyczyć urządzeń kominkowych spełniających normy tzw. Ecodesignu). Mieszkańców pozostałych miejscowości powinna interesować data 1 września 2024 roku, bo od tego dnia nie będzie można używać nieekologicznych palenisk klasy 3 i 4, a w kolejnych latach kolejnych klas.

Nie czekajcie na ostatnią chwilę. Wymiana pieca w środku zimy nie jest dobrym pomysłem.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Dodaj komentarz