Odłóż telefon i żyj

Bytów jest miastem pionierskim ciekawej akcji polegającej na nanoszeniu jaskrawą farbą w rejonie przejść dla pieszych napisów wzywających do odłożenia telefonu na czas przechodzenia przez jezdnię.

Rozpoczęcie procesu oznaczania przejść przebiegała uroczyście, ale jest się czym chwalić. Każdy z nas kierowców ma przecież wspomnienia związane z pieszym, który bez podniesienia oczu z ekranu telefonu wszedł wprost pod nadjeżdżające auto. Być może właśnie jaskrawe zapisy sprawią, że piesi głowę podniosą i popatrzą na to, co się dzieje na drodze i ewentualnie nie wejdą bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd. Pieszy może zatrzymać się niemal natychmiast, auto po kilku, kilkunastu metrach.

Jako #adwokat przypominam, że w świetle obowiązującego prawa pieszy korzystający z telefonu lub innego urządzenia podczas przechodzenia przez jezdnię, a szczególnie przez przejście dla pieszych, w sposób ograniczający możliwość obserwowania sytuacji na jezdni popełnia wykroczenie, za które może zostać ukarany mandatem w kwocie nawet 300 zł.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Dodaj komentarz