Wiadomość dla osób mieszkających poza miastem. Dziecko do lat 7 nie może iść drogą do szkoły bez opieki.

Po wakacyjnej przerwie dzieci i młodzież wróciły do szkoły. W pobliżu szkół policjanci ustanowią posterunki kontrolne celem sprawdzenia, czy nie występują zagrożenia bezpieczeństwa. Będą stanowczo reagować wobec osób, które nie zastosoują się do ograniczeń prędkości lub będą wymuszać pierwszeństwo na przejściach dla pieszych.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że w kłopoty może popaść i rodzic, który zapomni o przewożeniu najmłodszych dzieci w fotelikach lub o tym, że pojazd można zatrzymać w miejscu dozwolonym, a nie najbliżej drzwi szkoły (co może ograniczać widoczność innym kierującym i pieszym przechodzącym przez jezdnię), a także o zachowaniu należytego bezpieczeństwa podczas wysiadania dziecka z samochodu.

Na poważne kary narażają się rodzice, którzy dzieci do lat 7 wypuszczą w samodzielną drogę do szkoły szosą.

Warto też zwrócić uwagę na to, że prawne pierwszeństwo pieszego wchodzącego na przejście dla pieszych nie oznacza przyzwolenia na gwałtowne wtargnięcie na jezdnię.

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest to, że jeżeli dziecko wraca ze szkoły poza obszarem zabudowanym bez odrębnego chodnika, to gdy jest to w godzinach po zmierzchu, powinno mieć elementy odblaskowe.

#BeataNowakowska

#AdwokatGdańsk

Dodaj komentarz